Kroužek robotiky


 
Pro mě tohle je jedna z nejúžasnějších věcí, jaké jsme na škole za poslední roky rozjeli. Kvůli takovým věcem stojí za to učit. Užívám si to, že si s tím můžu hrát i já, a žívám si, jak si to užívají kluci (holky se mi tam ještě nepodařilo nalákat. Snad příští rok. Páťačky, čeká to na vás...).
 
První tři robotické sady jsme dostali na začátku roku 2013/14. Okamžitě bylo jasné, že to je málo. Kluci byli tak nadšení, že ředitel školy uvolnil peníze a koupili jsme další čtyři sady. S tím už se dalo něco dělat. I tak jsme vděční firmě Ostroj, že nám umožnila udělat tento provní krok, i za to, že v této podpoře pokračuje. Díky jejich letošní dotaci jsme mohli přikoupit další robotické i stavebnicové sady, zvukové senzory a iPad.
 

Kroužek probíhá jednou týdně pro všechny zájemce z druhého stupně, a to v pátek od dvou do tří odpoledne. Tedy, alespoň oficiálně. Neoficiálně se ještě žáci scházejí v pondělí a sudou středu, kdy pracují samostatně, bez dozoru. Funguje to až překvapivě dobře, žáci mají přidělené robotické sady, sami si přijdou pro klíče od skříně a na konci si sami po sobě uklidí. Kromě dovedností, které od kroužku robotiky člověk čeká (strojírenství, fungování převodů a mechaniky, programování) tak žáci získají přidanou hodnotu v podobě zodpovědnosti, samostatnosti a možnosti pracovat "ne pod dozorem", což je v dnešní době docela vzácnost.
 
V kroužku zadávám úkoly, prostě jen přihodím na nástěnku další úkol a je na každé skupince, jestli se úkol pokusí splnit, a nebo kutí něco podle sebe. Oba přístupy mají něco do sebe a kluci je kombinují podle sebe.
 
V letošním roce navíc přidáváme spolupráci s kroužkem robotiky z řecké školy v Soluni. Společný projekt jsme zaregistrovali na eTwinning.org a plánujeme se nejprve seznámit a poté si navzájem zadávat a plnit robotické úkoly. Komunikovat budeme v angličtině.